parallax background

۴ راهکار برای جلوگیری از بخار کردن عینک شنا

در فواید شنا شیرجه بزنید!
مهر ۱۹, ۱۳۹۶
چگونه با ۳ اتفاقی که برای هر شناگری ممکن است رخ دهد٬ مواجه شویم؟
مهر ۲۳, ۱۳۹۶

عینک های شنا هدف مشخصی را دنبال می کنند و آن کمک به شما برای دیدن در آب است. این یک وظیفه بسیار مهم است. حتی اگر عینک به شکل صحیح بر روی صورت شما قرار گرفته باشد نیز ممکن است عینک شروع به بخار کردن کند. دلیل این امر هم بسیار ساده است. هوای داخل عینک (صورت شما) از فضای بیرون عینک گرم تر است. این اختلاف دما باعث می شود که هوای داخل عینک با میعان بر روی شیشه عینک شنا٬ ایجاد بخار کند. بخار عینک مسئله اعصاب خردکن است. حال فرض کنید که این اتفاق در حین یک تمرین سخت و یا حتی وسط مسابقه رخ دهد. این مشکل در طول عمر عینک های شنا٬ همیشه وجود داشته است.

در اینجا به بیان ۴ مورد از راه حل های مقابله با این پدیده می پردازیم:

۱. بزاق دهان ( آب دهان )


شما می توانید همیشه بر روی این راه حل مجانی سرمایه گذاری کنید. آب دهان شما ماده ای ارزان و به شدت موثر است که می تواند راه حلی کوتاه مدت جهت جلوگیری از بخار کردن شیشه عینک می باشد. تعداد زیادی از شناگران به علت حساسیت های چشمی ٬ از هیچ ماده شیمیایی جز بزاق دهان برای بخار نکردن عینک خود استفاده نمی کنند.
مالیدن بزاق دهان به داخل عینک٬ به سطح داخلی لنزعینک شما یک لایه آب اضافه کرده و این امر از میعان هوای داخل عینک جلوگیری می کند.

۲. اسپری های ضد بخار


بازار اسپری های ضد بخار برای رفع مشکل بخار کردن عینک ها بسیار گرم است. شرکت های زیادی با نام های مختلف دست به تولید این گونه اسپری ها برای استفاده شناگران٬ غواصان و اسکی سواران زده اند.
روش استفاده از این اسپری ها معمولا به این گونه است که اول باید بر روی شیشه عینک٬ اسپری شوند و بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی٬ شسته شود. شستن عینک بسیار مهم است. چرا که ممکن است با چشم شما تماس پیدا کرده و روز شما را خراب کند.

۳. شامپو بچه


بسیاری از شناگران با خود یک شیشه کوچک شامپو بچه حمل می کنند. یک یا دو قطره داخل هر لنز بچکانید و برای ۱۵ دقیقه صبر کنید. سپس آن را آب کشیده و از عینک ضد بخار خود لذت ببرید. عملکرد شامپو نیز کاملا مانند اسپری های ضد بخار است.

۴. خمیر دندان

خمیر دندان هم مثل شامپو٬ با ایجاد لایه ای بر روی لنز عینک شنا٬ از بخار کردن آن جلوگیری می کند. این روش بیشتر مورد استفاده غواصان است. اما شناگران هم می توانند از این ایده استفاده کنند.

نکته نهایی!


اکثر عینک های شنا٬ در ابتدا لایه ضد بخار دارند. اما به راحتی با برخورد دست٬ از بین می رود. برای دیرتر از بین رفتن این لایه محافظ٬‌از برخورد دستتان با شیشه ها در حد ممکن خودداری کنید.

منبع: سایت Active

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود اعضا