parallax background

چرا شنا برای ما مفید است؟ قسمت سوم

چرا شنا برای ما خوب است؟ قسمت اول
مهر ۵, ۱۳۹۶
در فواید شنا شیرجه بزنید!
مهر ۱۹, ۱۳۹۶

چرا شنا برای ما خوب است؟ قسمت سوم - پایانی

هر ورزشی دارای نقاط قوت و ضعف خود است. اما ورزش شنا در چند مورد با تمام دیگر ورزش های هوازی متفاوت است. آخرین مورد از مجموعه مزایای ورزش شنا که برای شما بیان می کنیم٬ اثرات مثبتی است که شنا بر روی پشت و ستون فقرات ما دارد. تمرین کردن در وضعیت افقی در مقابل وضعیتی که بدن در دیگر ورزش های هوازی در آن قرار می گیرد٬ وضعیتی ایده آل به حساب می آید و می تواند با تمام زمان هایی که پشت فرمان و پشت میز صرف می کنید٬ مقابله کند. بر اساس گفته David Tanner ٬ پژوهشگر دانشگاه ایندیانا و سردبیر کتاب راهنما آموزش شنا٬ هیچ فشاری با فشاری که در زمان دویدن بر پشت شما وارد می شود٬ قابل مقایسه نیست. در زمان دویدن ستون فقرات شما به جای قرار گرفتن در وضعیت افقی (شنا) و یا خمیده به جلو (دوچرخه سواری)٬ تمایل دارد کمی در جهت مخالف و عقب شیب پیدا کند. از این رو٬ ورزش شنا می تواند به بهبود وضعیت بدن شما کمک کرده و از درد ها و آسیب های ستون فقرات که ناشی از قرارگیری در وضعیت نامناسب برای زمان های طولانی است٬ جلوگیری کند.

لذت شنا در مقایسه با سایر ورزش ها

علاوه بر تاثیرات مثبتی مانند تقویت روحیه٬ سلامت قلب و بهبود خلق و خو که در همه ورزش های هوازی از جمله شنا مشترک است٬ ورزش شنا سرگرم کننده هم هست و این نکته بسیار مهمی است. بر اساس نتایج تحقیقات Hirofumi Tanaka استاد زیست شناسی و مدیر آزمایشگاه تحقیقات پیری قلب و عروق دانشگاه تگزاس٬ معمولا مردم از شنا کردن٬ بیشتر از دویدن و دوچرخه سواری لذت می برند. بر اساس این تحقیقات حدود نیمی از افرادی که یک برنامه ورزشی جدید را امتحان می کنند٬ ظرف چند ماه اول آن را ترک می کنند. این در حالی است که این احتمال برای افرادی که شنا را به عنوان فعالیت ورزشی خود انتخاب می کنند٬ بسیار کمتر است.
به علاوه٬ چه کسی یک بدن شناگر نمی خواهد؟ شنا بیشتر از هر ورزش هوازی دیگری٬ گروه های عضلانی مختلف بدن را درگیر می کند. در زمان دوچرخه سواری و دویدن٬ بیشتر عضلات پایین تنه شما درگیر می شود. اما در شنا نه تنها پاهای شما درگیر است٬ بلکه بالا تنه شما مخصوصا ماهیچه های پشتی٬ سه سربازو و پشت بازو های بدن درگیر است. به همین دلیل است که بالاتنه شناگران به شکل فوق العاده ای شکل یافته است.

منبع: Time Health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود اعضا